A dentálhigiénikusok prevencióban betöltött szerepéről

Prof. Richard Watt szerint a dentálhigiénikusok kulcsfontosságú szerepet játszanak az egyéni megelőzés szintjén, amikor a szájüregi higiénia megőrzésének fontosságát hangsúlyozzák.
(Fotó forrása: wavebreakmedia/Shutterstock)
Szerző: Brendan Day, Dental Tribune International
A WHO Szájhigiénés Esélyegyenlőtlenség-ellenes és Közegészségügyi Társközpontjának [WHO Collaborating Centre for Oral Health Inequalities and Public Health] igazgatójaként Prof. Richard Watt közeli, személyes tapasztalat által ismeri a nem fertőző szájüregi betegségek okozta globális közegészségügyi nehézségeket, valamint a dentálhigiénikusok és szakmai egyesületeik szerepének jelentőségét ezen kihívások mérséklése terén. Prof. Watt, az írországi Dublinban 2022. augusztus 11-13 között megrendezett 13. Nemzetközi Fogászati Higiéniai Szimpózium előadója a közelmúltban nyilatkozott erről a helyzetről és annak kihatásairól a Dental Tribune International-nek.
Prof. Richard Watt. (Fotó forrása: Richard Watt)
Watt professzor, ön szerint hogyan tudják támogatni a dentálhigiénikusok a szájhigiéné fontosságának közmegítélését, és egyben végrehajtani a WHO globális szájhigiénés stratégiájának tervezetét?
Az elmúlt két év során a WHO-nak számos lehetősége adódott tanulmányozni a globális szájhigiénia kérdéses területeit, és folyamatosan özönlenek be azok a dokumentumok, amelyek rávilágítanak, hogyan lehetne javítani a szájhigiénés szolgáltatásokon és irányelveken. Az imént említett dokumentumok egyike a globális szájhigiénés akcióterv, amelyen jelenleg is dolgozunk. A közeljövőben megkezdődik a konzultációs időszak. Ez is egy szép példája annak, hogyan tudnak összefogni a dentálhigiénikusok a nemzetközi, illetve az országos szintű szervezeteken keresztül, hogy közreműködésük tényleg befolyásolhassa a globális szájhigiénés irányelvek kidolgozását és alkalmazását.
A dentálhigiénikusok munkája valóban kiemelkedő szerepet játszhat a megelőzésben. Számos lehetőség kínálkozik számukra a szájhigiénés irányelvek kialakítását, befolyásolását és előmozdítását illetően mind egyénileg, mind a helyi közösségeken belül, továbbá – ami talán a legfontosabb –, kollektíven, az országos, illetve a nemzetközi szervezeteik révén.
Ön szerint van-e arra lehetőség, hogy a dentálhigiénikusok közreműködésével ezek az elméleti irányelvek átkerüljenek a gyakorlatba, a betegek szintjére?
Azt hiszem, van, bár ez attól is függ, milyen munkaköri leírással és autonómiával rendelkeznek a dentálhigiénikusok egy-egy adott országban. Összességében nézve kulcsszerepet játszanak az egyéni szintű megelőzésben olyan tevékenységek révén, mint például a plakk-képződés elleni megelőző kezelések, a hatékony szájhigiénia fenntartása, a dohányzásról való leszokás ösztönzése és az egészséges étrend támogatása. Mindezen tevékenységek a nem fertőző betegségek megelőzéséhez kapcsolódnak mind a szájüregi, mind az egyéb ellátás terén. Mint tudjuk, a szájüreg egészsége szoros összefüggésben állhat olyan kóros állapotok kialakulásával, mint például a diabétesz, az elhízás és a szívbetegségek.
Általánosságban elmondható, hogy a dentálhigiénikusok ideális helyzetben vannak ahhoz, hogy megelőző szerepet töltsenek be páciens életében, és útmutatást adjanak a szokásbeli változások eléréséhez. Valójában a dentálhigiénikusok képzettsége és gyakorlati tapasztalata gyakran azt jelenti, hogy jobban ismerik a megelőző szájhigiénés stratégiákat, mint maguk a fogorvosok.
Milyen szerepe lehet a dentálhigiénikus-beteg kapcsolatnak a szájhigiénés megelőző beavatkozások ösztönzésében?
Ez megint csak a körülményektől függ, de a lényeg, hogy elegendő időt kell biztosítani a dentálhigiénikusok számára a megelőző stratégiák megbeszéléséhez és kivitelezéséhez, hiszen a gyakran összetett klinikai esetekkel foglalkozó fogorvosoknak erre aligha lesz lehetősége. Annak érdekében, hogy a dentálhigiénikusok a lehető leghatékonyabbak érhessék el ezt a célt megfelelő képzésben kell részesíteni őket, hogy a klinikai környezetben magabiztos, naprakész, bizonyítékokon alapuló tanácsokat tudjanak adni a megelőzésről.
A Dentálhigiénikusok Nemzetközi Szövetsége és az Európai Dentálhigiénikusok Szövetsége ez év elején közös nyilatkozatot adott ki a WHO globális szájhigiénés stratégiájának tervezetéről, amelyben kijelentették, hogy ágazatokon átívelő együttműködésre van szükség a dentálhigiénikusok, a tanárok, az ápolók és a közegészségügyi dolgozók között, hogy minden érintett társadalmi csoportot elérhessenek. Ön szükségesnek tartja-e ezt a szintű együttműködést, ha valóban érdemben szeretnénk foglalkozni a globális szájhigiénés problémákkal?
Igen, egyértelműen. A dentálhigiénikusoknak nemcsak a klinikumban, a fogorvosi rendelőkben van fontos szerepe a pácienseikkel történő interakciókban, hanem a tágabb közösségekben is, ahol leginkább azt kell megértetniük, milyen tényezők befolyásolják az egyének szájhigiéniáját. A dentálhigiénikusok egészségvédő szerepe kiemelten fontos lehet közösségi szinten, hiszen támogathatja a szájhigiénia fenntartásáért tett erőfeszítéseket, illetve elősegítheti az együttműködést a fogorvosi csapat és más klinikai ágazatok szakembereinek tevékenysége között.
Egyértelmű, hogy a dentálhigiénikusok több különböző szinten is bekapcsolódhatnak a szájhigiéniai eljárások formálásába. Véleményem szerint ez egy kihívásokkal teli, de végső soron elismert, értékes karrier-lehetőséget biztosít számukra.
A 2020 szeptemberében folytatott beszélgetésünkben, kifejtette, hogy a világjárvány új lehetőségeket csillantott meg a fogászat reformjának területén. Így, két évvel később van-e olyan terület ön szerint, ahol tényleg bekövetkezett a fogászati reform? Van-e még benne potenciál?
Még mindig egyértelműen fennáll a fogászati reform lehetősége, de hogy eddig valóban történt-e változás, az már vitatható. Egyvalamivel nem számoltunk: éspedig azzal az eshetőséggel, hogy – részben a világjárvány miatt – globális recesszió következik be, ami végső soron rendkívüli inflációhoz és súlyos pénzügyi problémákhoz vezet. Emiatt az országok drasztikus megszorításokra kényszerültek, és ez sajnos azt jelenti, hogy a fogászati reformok többsége egyelőre háttérbe szorult.
forrás: